Unia Europejska a deregulacja zawodów…
30-04-2013 12:00
Niejednokrotnie od zwolenników deregulacji w tym samego (byłego) ministra sprawiedliwości słyszeliśmy stwierdzenia, że w całej UE aktualnie mamy tendencję do „deregulacji”...

Słyszeliśmy również odpowiedzi na argumenty, że UE pracuje nad tzw. „kartą profesjonalisty” – „jak słyszę tego typu informację staję się antyunijny” (wyp. Ministra Gowina na spotkaniu w siedzibie Pracodawców RP).
 
Jak jest faktycznie?
W dniach 24-26 kwietnia przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości uczestniczyli w Walnym zgromadzeniu CEPI. Tam też brali udział w seminarium na uniwersytecie Barcelony. Prezentowana była m.in. wypowiedź Bernadette Vergnaud, członka Parlamentu Europejskiego, z której wynika, że w aspekcie kryzysu widzi bardzo newralgiczny obszar – rynek nieruchomości w UE, w tym usługi związane z nim. Komisja Europejska podjęła starania w celu opracowania projektu regulującego zasady wykonywania zawodów pośrednika i zarządcy w UE. Przedstawiciele PFRN dowiedzieli się również, że właśnie w Irlandii ustawowo uregulowano zawód pośrednika! Trwają starania o ustawowe uregulowania zawodu w Czechach a w Hiszpanii rozpoczęła się dyskusja o podjęciu tych samych kroków. W trakcie dyskusji przywoływano przykład naszego kraju (Polski), jako jedyny wyjątek od tej tendencji!

Pytanie...
Czy obrazek „zielonej wyspy” nie przyćmił rozsądku wielu politykom? Nierzadko nad zdrowym rozsądkiem dominują mity, pobożne życzenia, zaklinanie rzeczywistości, osobiste ambicje, grupowe interesy czy strategie polityczne i czy dlatego Polska musi płynąć „pod prąd”!? Czy w tej sytuacji, na tle unijnych tendencji, Polska ze swoimi pomysłami nie wygląda anachronicznie?!
 
 
Leszek A. Hardek
Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
 
 

SPON Pomorza i Kujaw
85-104 Bydgoszcz, ul. Batorego 2|tel./fax.: (+48) 52 321.09.75; gsm: (+48) 600 99.44.98 - biuro czynne od 11.00 - 15.00
Copyright © 1999-2009 SPONPK - Wszelkie prawa zastrzeżone
wykonanie serwisu: Arat Media