XIX Kongres Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości
20-lecie działalności SPON Pomorza i Kujaw
Bydgoszcz, 23-24 maja 2014
W dniach 23-24 maja 2014 odbył się w Bydgoszczy w salach konferencyjnych City Hotel XIX Kongres PFRN (Nieruchomości – Nauka – Biznes). Wieczorna gala połączona była z obchodami 20 lecia działalności SPON Pomorza i Kujaw…
Z informacji za I kwartał 2014 r. przekazanych przez prof. Jacka Łaszka z Narodowego Banku Polskiego wynika, że ceny na rynkach mieszkaniowych największych polskich miast stabilizują się (w Warszawie średnia ważona cena transakcyjna mkw. mieszkania na rynku wtórnym wyniosła 7 000 zł), rozwojowi sektora sprzyja niski historycznie poziom stóp procentowych kredytu mieszkaniowego, stabilna kredytowa dostępność mieszkania, ponadto deweloperzy stopniowo wyprzedają nadwyżkę mieszkań i uruchamiają nowe inwestycje.
„Profesje te są regulowane w większości państw Europy Zachodniej w różnym zakresie. W niektórych państwach, tak jak w Polsce, wprowadzono deregulację. PFRN postrzega to jako działanie polityczne – proces ten odbył się bez konsultacji społecznych, a ignorowanie nabytych praw i tytułów zawodowych nasuwa wątpliwości co do zgodności z polską konstytucją. Dostępne dane europejskie nie potwierdzają też tezy, jakoby deregulacja miała być korzystna dla konsumenta, dzięki zwiększeniu konkurencji i wpływowi na obniżenie wynagrodzeń” – zaznaczyła Claudine Speltz.
„Na rynku jest nadmiar mieszkań, więc nie ma potrzeby budować nowych”.
Prof. Jacek Łaszek z Narodowego Banku Polskiego potwierdził:
„Bank Gospodarstwa Krajowego niebezpiecznie zaczyna zajmować się deweloperką. Rynek prywatny sam zapewni odpowiednie mieszkania na wynajem, należy tylko znowelizować ustawę o ochronie praw lokatorów”.
Uczestnicy Kongresu dyskutowali o możliwym wpływie na rynek nieruchomości wprowadzanej ustawy o prawie konsumenckim. „Wiele wskazuje na to, że ten akt prawny zostanie przyjęty w proponowanym kształcie i nałoży wiele nowych obowiązków, często trudnych do wypełnienia. Pośrednicy będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, sposób pozyskiwania ofert, na nowo przyzwyczaić konsumentów, że najpierw wizyta w biurze z kompletem dokumentów, zawarcie umowy, a dopiero później – wyjazd i obejrzenie nieruchomości” – powiedziała Anna Jackowska, wiceprezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
W sekcji programowej Kongresu dotyczącej biznesu ważną prelekcję przedstawił dr Krzysztof Matela z bydgoskiej Loży Business Center Club. Przedstawił on warunki, jakie powinny być spełnione, aby młodsi inwestorzy byli skłonni do inwestowania w nieruchomości. Wykłady przeprowadzili ponadto laureaci Konkursu im. Jerzego Kląskały na najlepszą pracę magisterską, zainicjowanego w 2005 r. przez PFRN. Aleksandra Zimoch przedstawiła perspektywy rozwoju w Polsce odwróconego kredytu hipotecznego, a Michał Wrzosek zaprezentował analizę opłacalności przekształcenia gruntów rolnych na działki budowlane.
Po uroczystej kolacji nastąpiła część oficjalna wieczoru, w czasie której wręczono Złote Odznaki, Wyróżnienia PFRN.
Na podstawie wyników głosowania członkowie Kapituły zdecydowali o przyznaniu pięciu Złotych Odznak, które otrzymali:
– Elżbieta Trawińska
– Dorota Winiarska
– Jerzy Sobański
– Dariusz Juszczyński
– Andrzej Franciszek Reinke
Przyznano również czternaście Wyróżnień PFRN 2014, które odebrali:
– Iwona Panfil
– Anna Cieślak
– Krzysztof Majusiak
– Jacek Czechowski
– Magdalena Kulpaka
– Adam Staszak
– Małgorzata Janucewicz
– Sylwia Michałowska
– Małgorzata Stankiewicz-Bartz
– Mariusz Dubieniecki
– Joanna Maskulanis
– Elżbieta Liberda
– Grzegorz Maciejowski
– Sławomir Ledziński
Wyróżnienia za wkład w rozwój rynku nieruchomości przyznano:
1. DOLNOŚLĄSKIEMU STOWARZYSZENIU POŚREDNIKÓW W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI
2. STOWARZYSZENIU POMORSKIEMU POŚREDNIKÓW W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI
Nagrodę medialną regionalną odebrał zespół redakcyjny Eksperci DOSPON dla Mediów.
Nagroda naukowa została przyznana Prof. dr hab. Jackowi Łaszkowi.
Nagrodę specjalną za całość działalności społecznej i zawodowej odebrała Mec. Janina Bułaj.
Przyznano również WYRÓŻNIENIA DODATKOWE. „Za wkład w rozwój lokalnego Stowarzyszenia i pracę na rzecz Rynku Nieruchomości”. Nagroda Wspólna dla:
Prof. dr hab. Leszka Kałkowskiego
Prof. dr hab. Stanisława Belniaka
Prof. dr hab. Piotra Łebkowskiego
Prof. dr hab. Adama Nalepki
„Wyróżnienie specjalne za wkład w rozwój zawodów nieruchomościowych” dla P. Witolda Czapli i p. Janusza Lisieckiego.
„Wyróżnienie specjalne za wkład w rozwój PFRN” P. Agnieszce Dąbrowskiej.
„Za Wkład w Rozwój Rynku Nieruchomości” Pani Prof. dr hab. Elżbiecie Mączyńskiej.
Serdecznie gratulujemy!