Zapraszamy do lektury.
ARTYKUŁY PRASOWE, PUBLIKACJE
W ostatnim czasie możemy zaobserwować szczególnie na różnych stronach internetowych wysyp rad dla kupujących mieszkanie czy nieruchomość. Pomimo tego, że często „rady” te publikowane są na stronach wydawałoby się godnych zaufania, niestety jak wiele treści w internecie nie są pozbawione wad lub są jedynie marketingowymi tekstami. Jakie porady możemy najczęściej spotkać? Sprawdzić zadłużenie mieszkania / nieruchomości… „Kupując mieszkanie należy zweryfikować, czy nie jest…
Kiedy w październiku 2011r została uchwalona dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów jej treść nie wzbudziła wśród przedsiębiorców większego zainteresowania, choć jej postanowienia mają zastosowanie do umów zawartych po dniu 13 czerwca 2014r. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane zostały do przyjęcia i opublikowania stosownych przepisów do dnia 13 grudnia 2013r. Nie mogą one utrzymać ani wprowadzić do swojego…
Komitet Stały Rady Ministrów zajął się projektem tzw. ustawy deregulacyjnej. Środowisko rynku nieruchomości ma nadzieję, że wreszcie odbędą się właściwie konsultacje społeczne, których zabrakło na etapie prac ministerialnych lub zgłaszane uwagi zostały zignorowane, bo Minister Sprawiedliwości i Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uprawiają pin pong w przerzucaniu się odpowiedzialnością za autorstwo zapisów dotyczących zawodów rynku nieruchomości. Projekt ustawy o zmianie…
W mediach, na portalach społecznościowych, w środowiskach zawodowych toczy się zacięta dysputa na temat projektu ustawy deregulacyjnej przygotowanej przez Ministra Sprawiedliwości, w której znosi się wymogi kwalifikacyjne dla 49 zawodów. Minister Sprawiedliwości zapowiada, że jest to pierwsza transza zawodów, które zostaną „uwolnione” i dzięki czemu Polska nie będzie już przodować na „liście hańby” jaką jest lista zawodów regulowanych w krajach Unii Europejskiej. Największa fala…
Dawno, dawno temu…… kredyty w EUR były hitem. Było to przed 2004 rokiem, gdy szykowaliśmy się na wejście do UE. Nie oznaczało to wprawdzie cudu, ale wskazywało iż stajemy się coraz bardziej wiarygodni na rynkach światowych. Konsumenci coraz bardziej ryzykownie zadłużali się wówczas w tej walucie, nie bacząc na ryzyka, które mogą później wystąpić. A wystąpiły. Prawie dokładnie takie same. Wartości nieruchomości wzrosły, ale i wzrosły również zobowiązania…
Piętnaście lat temu uchwalona została ustawa o gospodarce nieruchomościami po raz pierwszy regulująca zasady funkcjonowania zawodów rynku nieruchomości w Polsce. Zamiast świętowania rocznicy branża skupia się na obronie uprawnień zawodowych. Odpowiednie regulacje w dostępie do zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości i rzeczoznawcy majątkowego były odpowiedzią na chaos, jaki panował na rynku po upadku ustroju, każdy działała tak jak chciał, jak potrafił,…
Program „MdM” jest skonstruowany mniej interesująco dla potencjalnych nabywców nieruchomości niż „Rodzina na swoim”. Po pierwsze poważne zastrzeżenia budzi ograniczenie go tylko do rynku pierwotnego. Rynek wtórny oferuje niższe ceny, a więc jest dostępniejszy dla adresatów programu. Z kolei rynek pierwotny i tak nie ożywi się dzięki „MdM”, w warunkach kryzysu. Dlatego też co do zasady programem powinno być objęte nabywanie mieszkań tak nowych i jak starszych….
Kryzysowe czyli trudne dla nas sytuacje to czas przesilenia, gdy przestajemy dawać sobie radę z własnymi finansami. Co robić ? Zewsząd atakują nas informacje o kryzysie, o stagnacji o problemach. Co będzie dalej? Tylko gorzej? Jeżeli nasze podejrzenia o własnej sytuacji są słuszne to musimy zacząć działać. Mieszkanie w długach czynszowych.Utrata pracy to częsta przyczyna powstawania zaległości za utrzymanie mieszkania. Jeśli rodzina dodatkowo posiada inne zobowiązania…
Banki sięgają po coraz to nowe pomysły na dodatkowy pieniądz, ich działalność podstawowa to dla nich za mało i wydaje się, że w niedługim czasie mogą zmonopolizować sektory usług. Rozszerzają swoje wpływy tworząc sieci usług zgoła odmienne od działalności bankowej. To istniejąca pozaparlamentarna grupa, wywierająca polityczne naciski w kierunku deregulacji prawie wszystkich wypracowanych przez lata wzorców dla określonego sektora usług. Bardzo niebezpiecznie zbliżając…
Coraz więcej doradców mamy na rynku, a każdy z nich jak nikt doradzić potrafi. A przecież dobry doradca to nasz powiernik, tym bardziej, że najczęściej o pieniądze chodzi. Kto to jest Doradca więc? Według słownikowych definicji – to ktoś, kto udziela porad, konsultant. Z najczęściej pojawiających się haseł dotyczących doradców znajdujemy przymiotniki: prawny, zawodowy, podatkowy, kredytowy, itp. Doradca zawsze, więc istnieje…
Na kanwie konkretnej sytuacji rynkowej zostało wydane orzeczenie Komisji Odpowiedzialności Zawodowej (KOZ), wskazujące naganne zachowanie firm obrotu nieruchomościami wobec Konsumenta. Problem dotyczący niewłaściwych praktyk rynkowych został podjęty przez środowisko zawodowe na wspólnym posiedzeniu Komisji Prawnej i Etyki przy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Stanowisko prezentowane przez Pośredników w obrocie nieruchomościami reprezentowanych przez PFRN, już wielokrotnie wskazywało na kwestię marketingu…
Jak zarobić? Zakup nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych to też inwestycja Jak powiedział znawca rynku nieruchomości Robert Campbell powiedział: „Rosnące ceny nieruchomości mogą zrobić z Ciebie bogacza. Unikanie złych rynków sprawi, że wciąż będziesz bogaty”. – Najczęściej ludzie bogaci swój majątek zawdzięczają inwestowaniu w nieruchomości. Daje to wskazówkę, że przynajmniej część portfela powinni lokować w nieruchomościach,…
Dla pewności można podpisać umowę najmu okazjonalnego, ale trzeba spełnić warunki określone w ustawie Rzekomy właściciel mieszkania ulatnia się z zaliczką. Lokator nie płaci czynszu i zadłuża mieszkanie – jak uniknąć takich sytuacji i bezpiecznie wynająć mieszkanie? – Bezpieczny wynajem wymaga odpowiedniego podejścia obu stron transakcji – wyjaśnia Leszek Hardek, wiceprezes Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Pomorza…
Kupując lodówkę czy pralkę sprawdzamy, jaka jest jej klasa energetyczna – krótko mówiąc czy koszt użytkowania będzie wysoki a związane z tym rachunki za prąd większe. Taka sama sytuacja jest ze zużyciem energii w domach – im starsze urządzenia i instalacje np. grzewcze oraz technologia jego budowy np. czy jest ocieplony czy nie powodują większe nakłady energii, aby ogrzać dom.Od 1 stycznia 2009 roku powstał obowiązek…
PFRN zapytała pośredników w obrocie nieruchomościami o ich ocenę relacji z klientami, którzy zgłaszają nieruchomość do sprzedaży. Okazało się, że jedynie 16 proc. pośredników twierdzi, że klienci z nieruchomościami do sprzedania od razu zgłaszają się do biura nieruchomości, aż – 84 proc. twierdzi, że klienci przychodzą do nich po próbach samodzielnej sprzedaży trwających przynajmniej trzy miesiące do pół roku. W ogólnie panującej opinii – pośrednik w obrocie nieruchomościami to osoba,…
Prawo Trudno sobie wyobrazić, że pośredniczenia w transakcji mógłby podjąć się ktoś, kto nie ma do tego wystarczającej wiedzy i kompetencji Co jakiś czas wraca temat planowanego przez rząd projektu ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Dyskusji nad słusznością zmian od samego początku towarzyszyły liczne kontrowersje. Próby zniesienia licencji dla pośredników – ograniczanie barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, czy godzenie…
Standardy. Hasło „Kupujący nie płaci prowizji” jest chwytem reklamowym sprzecznym z zasadami etycznymi obowiązującymi pośredników. Oferowanie usług wolnych od zapłaty jest niezgodne z prawem podatkowym, cywilnym, jak również ze standardami obowiązującymi w zawodzie pośrednika. Standardy zawodowe obowiązujące pośredników w obrocie nieruchomościami są jasne: „Pośrednikowi nie wolno oferować usług pośrednictwa poniżej kosztów ich świadczenia lub przedstawiając je jako wolne od wynagrodzenia”. Jak…
Z ostatnich relacji publikowanych na łamach Rzeczpospolitej w dniu 14.02.2011 r. można wysnuć wnioski, że właściwym i słusznym wynagrodzeniem na lokalnym rynku Warszawy jest kwota 2 procent. Publikacja A. Gawrońskiej „ W poszukiwaniu taniego agenta” wskazuje na występujące różnice, nie uwzględnia jednak bardzo istotnej sprawy – właściwej dla specyfiki występującej w nieelastycznym rynku obrotu nieruchomościami. Konieczności nakładów pracy, czasu i kosztów promocji związanych…
Wiosna tradycyjnie sprzyja marzeniom o własnym domu. Żeby je zrealizować należy zacząć od wybory działki budowlanej co nie jest wcale łatwe i można napotkać na wiele pułapek. Aby wybrać dobrą działkę nie należy tylko posiadać fachową wiedzę i znajomość rynku nieruchomości ale przede wszystkim dużą wyobraźnię. Patrząc na trawę, chaszcze, czy zaśmiecone poletko z rozpadającą się szopką trzeba umieć je ożywić, zobaczyć tam tętniący życiem dom, codzienne wędrówki…
Obrót nieruchomościami w Polsce kształtuje Ustawa o gospodarce nieruchomościami i wyraźnie rozróżnia Przedsiębiorcę – czyli osobę fizyczną lub prawną prowadzącą działalność gospodarczą w tym zakresie od Pośrednika w obrocie nieruchomościami – osoby fizycznej, która odpowiada za tę usługę. Zawodowe wykonywanie usług pośrednictwa nieruchomości należy jeszcze dookreślić, gdyż na rynku funkcjonują różne pojęcia: agent, doradca czy pośrednik. Felietoniści prześcigają się w koloryzowaniu posługując się…
Obrót nieruchomościami w Polsce kształtuje Ustawa o gospodarce nieruchomościami i wyraźnie rozróżnia Przedsiębiorcę – czyli osobę fizyczną lub prawną prowadzącą działalność gospodarczą w tym zakresie od Pośrednika w obrocie nieruchomościami – osoby fizycznej, która odpowiada za tę usługę. Zawodowe wykonywanie usług pośrednictwa nieruchomości należy jeszcze dookreślić, gdyż na rynku funkcjonują różne pojęcia: agent, doradca czy pośrednik. Felietoniści prześcigają się w koloryzowaniu posługując się…
Obrót nieruchomościami w Polsce kształtuje Ustawa o gospodarce nieruchomościami i wyraźnie rozróżnia Przedsiębiorcę – czyli osobę fizyczną lub prawną prowadzącą działalność gospodarczą w tym zakresie od Pośrednika w obrocie nieruchomościami – osoby fizycznej, która odpowiada za tę usługę. Zawodowe wykonywanie usług pośrednictwa nieruchomości należy jeszcze dookreślić, gdyż na rynku funkcjonują różne pojęcia: agent, doradca czy pośrednik. Felietoniści prześcigają się w koloryzowaniu posługując się…
Ostatnio pojawiło się w mediach wiele entuzjastycznych tekstów na temat inicjatywy jednego z biur nieruchomości reklamującego się hasłem „Kupujący nie płaci prowizji”. W tej sprawie należy się potencjalnym klientom rynku nieruchomości pewne wyjaśnienie. Już od lat 90 Polska Federacja Nieruchomości stara się przekonać swoich członków do przyjęcia zasad pracy takich jakie stosowane są na najlepiej rozwiniętych rynkach nieruchomości jak np. w USA i Kanadzie,…
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zasady jego wykonywania oraz umowa pośrednictwa zostały zdefiniowane w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dn. 21 sierpnia 1997r. z późniejszymi zmianami. Przepisy tej ustawy jednoznacznie stanowią, że czynności pośrednictwa wykonuje się na podstawie umowy pośrednictwa zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zakres czynności pośrednictwa określa umowa. W umowie tej wskazuje się pośrednika (z imienia i nazwiska oraz numer licencji zawodowej) zawodowo odpowiedzialnego za jej…
Jak zwykle im bardziej kontrowersyjny pomysł tym więcej dyskusji na jego temat. I tak się dzieje wokół nieoficjalnego projektu ustawy o ograniczaniu barier, który ujrzał niedawno światło dzienne. Sam projekt – jak to projekt ma wiele zalet, ale chyba jeszcze więcej wad. Pomijam brak jasnego trybu legislacyjnego, sprzeczność z dyrektywami unijnymi a nawet z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.Największe wrażenie jednak robi dyskusja jaką…
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zasady jego wykonywania oraz umowa pośrednictwa zostały zdefiniowane w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dn. 21 sierpnia 1997r. z późniejszymi zmianami. Przepisy tej ustawy jednoznacznie stanowią, że czynności pośrednictwa wykonuje się na podstawie umowy pośrednictwa zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zakres czynności pośrednictwa określa umowa. W umowie tej wskazuje się pośrednika (z imienia i nazwiska oraz numer licencji zawodowej) zawodowo odpowiedzialnego za jej…